Pátek, 27 ledna, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Polovina z nás během pandemie nesáhla na své úspory

Polovina Slováků během pandemie nesáhla na své úspory, většina nechce ani nadále. Dvě třetiny lidí nemají v úmyslu z našetřeno peněz v nejbližší době výrazněji utrácet. Zhoršení situace se obává 22% lidí. Největší obavy přitom mají lidé ze zdražování energií a růstu daní. Vyplývá to z průzkumu pro společnost Home Credit.

Na druhé straně, čtyři z deseti lidí očekávají zlepšení své finanční situace. V uplynulém roce a také v první polovině tohoto roku vládla spíše však opatrnost ve financích. „Dva z deseti utratili z úspor do 400 eur, třetina do 800 eur. No našli se i 2% takových, kteří si ukrojily z našetřeno peněz více než 4000 eur,“ přiblížil analytik trhu společnosti Jaroslav Ondrušek.

Finanční rezervy má většina Slováků uložených na svých běžných účtech. Přibližně 48% respondentů peníze brala především odtud. Z hotovosti, kterou měli lidé k dispozici doma, míjelo 39%, ze spořícího účtu 29%. Přibližně 51% tvořili mladí lidé ve věku od 18 do 29 let, kteří čerpali své úspory z hotovosti, kterou měli uloženou doma.

Během pandemie se Slovákům nechtělo zadlužovat. Půjčku si během pandemie nového koronavirus vzalo 8% lidí. Nejčastěji šlo o půjčku v částce do 400 eur. „Realita v uplynulém období ukázala, že více byly pro snížené příjmy nuceni využít i odklad splátek. Lidé by si proto měli uvědomit, že půjčka může pomoci pouze v situaci, kdy dokáží měsíčně ušetřit na splátku. V nejisté době je dobré si závazek ve formě úvěru dobře promyslet a když už, tak sáhnout po takovém, který například nabízí flexibilní možnosti splácení, aby se v případě výpadku příjmu člověk věděl dané situaci na nějaký čas přizpůsobit, „poradil ombudsman klientů společnosti Miroslav Zborovský.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články