Pátek, 27 ledna, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Jak si vybrat nábytek do ložnice a vhodně ho uspořádat

Je to místo, kde byste si měli odpočinout a načerpat nové síly, proto je důležité, aby byla ložnice útulná, harmonická a co nejpohodlnější. Pomáhá tomu i správný výběr a uspořádání nábytku.

Abyste si v ní co nejlépe odpočinuli, ložnice by měla být v tiché části domu nebo bytu, ideálně tak, aby byla orientovaná na severovýchod, případně severozápad, a přirozené světlo přicházelo do místnosti zboku postele. Ložnice by určitě neměla být průchozí.

Výjimkou je průchod do šatníku nebo koupelny, které bývají v nových dispozicích na rodičovskou ložnici přímo napojené. Tyto souvislosti by však měly být vyřešeny tak, aby se partneři ve spánku nerušily. Při rozmístění nábytku je důležité pamatovat na přímý přístup k oknu ik jednotlivým prvkům vybavení tak, aby vám nic překáželo v cestě.

Moderní čistá ložnice
Jednoduchost je v ložnici důležitou zásadou – prostor by neměl být zahlcen množstvím věcí, harmonie je na prvním místě. Podstatná je také příjemná atmosféra. K navození pocitu uvolnění jsou ideální decentní barevné odstíny, místnost zútulní i použití dřeva a textilií, jako jsou závěsy, záclony, přehoz, polštáře a deky. Vhodný je také koberec, který může být i celoplošný. Zdroj: CHRISTY

Dominantou ložnice je samozřejmě postel, která by měla být dostatečně velká a pohodlná. Po obou jejích stranách by měly být noční stolky na odložení drobností, jako jsou brýle, knihy nebo časopisy. Pokud při ložnici není šatník, neměla by v ní chybět šatní skříň, případně komoda. Čelo postele je přirozenou „hlavou“ prostoru – je to hlavní stěna, která by měla zaujmout na první pohled. Mohou ji oživovat obrazy, obklad, barva, tapeta … Možností je mnoho. Rozhodně by však neměla zůstat prázdná a obyčejná.

Základní dispozice ložnice a vzdálenosti jednotlivých prvků. V dostatečně velké pokoji by postel měla být uprostřed jedné ze stěn – nejlépe takové, ve které nejsou dveře ani okna. Z hlediska osvětlení je optimální, pokud je okno zboku postele.

Velikost a tvar kusového koberce vybírejte podle velikosti a tvaru postele. V malých místnostech se raději vyhýbejte malým kobercem, které vytvářejí dojem tzv. „Běhounů“. Větší koberec totiž prostor sjednotí, menší rozčlení.

V zdravé ložnici byste měli omezit elektronický smog. Neměl by zde tedy být počítač ani televizor. Pokud se bez televizoru v ložnici neobejdete, je třeba jej umístit do jiné výšky než v obývacím pokoji, protože ho budete dívat vleže. Konkrétní pozice závisí na výšce postele.

Přečtěte si také
Jaké závěsy si vybrat do ložnice?
Při osvětlení volte teplý odstín světla a stínítko, které ho změkčí. Vhodné je použít několik menších zdrojů – noční lampy, nástěnná svítidla, podsvícení stropu, stojací lampu … Kombinací přímého a nepřímého osvětlení pak můžete vytvářet potřebnou světelnou atmosféru.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články