Pátek, 27 ledna, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

NBS začne prodávat sběratelskou eurominci v nominální hodnotě pět eur

Národní banka Slovenska (NBS) začne prodávat sběratelskou eurominci v nominální hodnotě pět eur. Tématikou je „Fauna a flóra na Slovensku – včela medonosná“, minci začne NBS prodávat 22. července 2021.

Autorem návrhu sběratelské euromince je Karol Ličko. Mince jsou vyrobeny v celkovém množství 45.000 kusů s možností jejich dorazby. Prodej uvedené sběratelské euromince se bude provádět v limitovaném množství 10 kusů na jednoho zájemce v pokladnách ústředí NBS v Bratislavě a v její expozitury v Nových Zámcích, Banské Bystrici, Ostravě, Popradu a Košicích v čase pokladních hodin. Euromince jsou raženy z mosazi.

Vydáváním sběratelských euromincí z cyklu Fauna a flóra na Slovensku chce NBS upozornit na rozmanité a jedinečné druhy živočichů žijících v naší zemi a na jejich životní prostředí, které jsou ohroženy neustálým znečišťováním a necitlivými zásahy člověka. Motivy byly vybrány ve spolupráci s Národní zoologickou zahradou Bojnice a Ministerstvem životního prostředí (MŽP) SR. Výběr motivů zohlednil nejen zranitelnost druhů, ale také edukativní rozměr a sběratelskou atraktivitu.

Jsou to první mince, které vydává NBS s uvedenou nominální hodnotou. Podle zákona o NBS musí mít sběratelské euromince odlišnou nominální hodnotu od nominálních hodnot uvedeným na oběhových euromincích. Vzhledem ke skutečnosti, že tyto sběratelské euromince mají být cenově dostupné pro zájemce z řad široké veřejnosti a také vzhledem k účelu jejich vydávání, NBS určila jako nejvhodnější nominální hodnotu pět eur.

Sběratelské euromince jsou zákonným platidlem v jejich nominální hodnotě pouze na území členského státu eurozóny, který je vydal. Podle zákona o NBS nejsou však tyto sběratelské euromince primárně určeny na peněžní oběh, ale jejich prvořadý účel je sběratelský. Na Slovensku je možné těmito sběratelskými euromincemi zaplatit za zboží a služby. Je však třeba upozornit, že platbu sběratelskými euromincemi nemusí obchodník přijmout. Komerční banky a NBS uvedené sběratelské euromince přijmout musí v jejich nominální hodnotě. Pokud si minci sběratelé vymění v NBS nebo její expozitury, bude jim vyplacena jejich nominální hodnota.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články