Pátek, 27 ledna, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Nevpusťte myši do svých příbytků

Zabránit hlodavcům, aby se na zimu přestěhovali do našich příbytků, je mnohem účinnější než s nimi později bojovat všemi dostupnými zbraněmi.

Nevítaní hosté se pohybují skrytě a neupravené okolí domu jim umožňuje nepozorovaně se přiblížit k jeho blízkosti. Neposečená tráva, haraburdím založené okapové chodníčky a otevřené dveře na sklepě, verandě či spáry v poškozeném zdivu jsou pro ně atraktivní pozvánkou. Obzvláště v případě, že v hospodářských budovách objeví obilí, seno, slámu a mají volný přístup do krmítek hospodářských zvířat, která nikdy nejsou prázdná. Odtud je už jen krůček k našim domovům.

Naučte se myslet jako ony
Myši nepřicházejí do našich obydlí proto, aby plašily ženy, budily nás šuchotem, dělaly nám navzdory kousání majetku a rozhazováním hovínek po kuchyni. Hledají útočiště, které jim poskytne potravu, teplo a skrýš, která je po celý den chráněna před světlem. Hledají podmínky, které jim umožní rychle se rozmnožovat a vytvořit početnou komunitu.

Vylézají v noci, člověku se vyhýbají a hledají způsob, jakým si vytvořit cestičky, které neskrývají nástrahy. Dokážou plavat, jsou dobrými lezci a nezastaví je ani kolmá stěna či hladký povrch nábytku. Dostanou se všude a tam, kde je třeba, prokousnou si otvory. Přestože i přes zdivo. V domě jim je pohodlněji žít než venku v zamrzlé zemi. Proto se na podzim stěhují blíže k lidem.

Návnady a pasti patří na místa, která jsou ukryta před našima očima. Půjd, sklep, spíž, nedostupná místa za nábytkem a tmavé kouty místností jsou jejich skrýšemi. Pohybují se po obvodu místností v bezprostřední blízkosti stěn. Jejich navigací je citlivý nos, který reaguje nejvíce na obiloviny, olejniny a vůni pečených pokrmů. Pokud je však nenalákáte na pochoutky ve dvoře a neotevřete jim dveře dokořán, nastěhují se k pohostinnějším sousedům.

Znáte je?
Myš domova se neustále zdržuje v bezprostřední blízkosti člověka a číhá na všechno, čím se může nakrmit.

Myš polní se stěhuje k lidským příbytkům, až když se podzimní klima ochladí a z polí a luk zmizí potrava. Obě typy myší patří k nočním tvorům a dělají si ve svých skrýších zásoby krmiva.

Hraboš má v oblibě pole a louky, kde žije v norách ve společenstvích chránících své teritorium. V letech s mírnými zimami se přemnoží a stává se, že si při hledání nového teritoria najde i cestu do lidských příbytků.

Kousek se nejčastěji zdržuje v blízkosti vody a těsně pod povrchem země hloubí síť chodbiček, při kterých vrší hromádky zeminy obsahující zbytky rostlin, kterými se živí. Své chodby pečlivě opravuje a utěsňuje.

Krysy žijí po boku člověka v tmavých a vlhkých prostorách. Vyhovuje jim život v kanalizačních šachtách a v bezprostřední blízkosti hospodářských zvířat, kde nacházejí živou i rostlinnou potravu. Potkan je velmi inteligentní a boj s ním je zdlouhavý.

Co na ně platí?
Predátory
Přirozeným predátorem hlodavců je kočka, která má zájem o ně zakódovaný v genech. Aby se však instinkty projevily, musí mít volný pohyb v okolí domu a být krmena tak, aby si hledala zbytek potravy i sama. Není neobvyklé, pokud se kočka pochlubí svým mrtvým úlovkem před dveřmi domu. Pomáhá udržet populaci hlodavců v bezprostřední blízkosti domu pod kontrolou, dohlíží nad hospodářskými budovami a v případě potřeby provede revizi i ve sklepech, domě či na půjde. O hlodavce však mají zájem i lasice, hranostaje, sovy a dravci. Pokud jim v blízkém okolí vytvoříte vhodné podmínky pro život, postarají se o odchyt hlodavců a jejich mláďat.

Nástrahy a návnady k hubení hlodavců
Obilí, těstoviny a krmovinářské pelety s přídavkem účinných jedů jsou atraktivní pouze v tom prostředí, kde mají hlodavci omezený přístup ke krmení. Zatímco v dílně či na půjde budou pro hladové tvory lákavé, v sýpce plné obilí nebudou natolik atraktivní. Na trh se dodávají volně sypané v různých spotřebitelských baleních nebo důmyslných plastových krabičkách, které mají funkci bezpečných krmítek. Jsou většinou neprůhledné s otvory, čímž vytvářejí pro hlodavce atraktivní skrýš plnou zásob. Při jejich používání je třeba dohlédnout na to, aby se k návnadě nedostala domácí a hospodářská zvířata či děti.

Pasti
Kovové, dřevěné i plastové pasti fungují na stejném principu. Návnada je umístěna na spouštěcím pružinovém mechanismu tak, aby i nejjemnější dotek vyvolal spuštění ramene, které spolehlivě usmrtí každého odchyceného tvora. Vyrábí se v různých velikostech v závislosti na druhu hlodavců, na které honíte. Jejich používání vyžaduje jemnou ruku při nastavování, taktiku při umísťování a cit pro výběr návnady. Osvědčila se čokoláda, opečená slaninka, tepelně upravené ořechy či chléb se zkaramelizovanou kůrkou a umístění v bezprostřední blízkosti stěn a tmavých průchodů.

Odchytové pasti
„Živolovky“ na rozdíl od obyčejné pasti fungují opakovaně, aniž by musel zasáhnout člověk. Jedná se o odchytové nádoby různé konstrukce, které jsou navrženy tak, aby umožnily jednosměrný přístup k návnadě. Ulovení hlodavci zůstávají uvězněni dovnitř a plní roli živé návnady i poté, co sežerou připravené dobroty. Jelikož všechny živočichy jsou na přírodě závistiví, pomyšlení na možné pamlsky láká do pasti další oběti. Očekává se však pravidelná kontrola, aby se živolovka nezměnila na pohřebiště.

Nevysychavé lepidlo
Lepidlo vytištěné z tuby na kartonovou či dřevěnou podložku nebo lepící deska jsou účinným nástrojem pro odchyt hlodavců, obzvláště v případě, že využijete chutnou a lákavou návnadu. Jejich výhodou na rozdíl od ostatních druhů pasti je, že je lze tvarovat a umisťovat i do méně přístupných míst a využít při honu na nevítané hosty, kteří při útěku uvíznou na lepkavé ploše. Nevysychavá lepidla jsou vhodným pomocníkem pro tvorbu přechodových nástrah v otvorech či v bezprostředním okolí skladovaných pícnin. Pomocí lepidla lze v neprašném prostředí vytvořit trvanlivou nepřestupnou bariéru tam, kde pícniny nelze jiným způsobem zajistit. Pozor však na jiná domácí a hospodářská zvířata, která by na lepicích plochách mohla uvíznout.

Ultrazvukový plašič
Výrobci elektroniky slibují repelentní účinky ultrazvukových plašičů na široké spektrum živých tvorů, zkušenosti však ukazují, že jejich účinnost je blízká nule. V případě nouze se živé tvory dokáží přizpůsobit jakýmkoli nepříjemným prostředím, pokud potřebují přežít nebo rozmnožovat se, usadí se iv takových podmínkách, které nejsou zcela ideální. Použít plašič jako hlavní prostředek pro ochranu proti hlodavcům je neefektivní, jako doplněk však může zvýšit účinnost jiných opatření.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články