Pátek, 27 ledna, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Klesající ceny potravin snižují inflaci na

Inflace by měla iv červenci pokračovat v klesajícím trendu, který způsobují nižší ceny potravin a zboží.
Podle údajů Statistického úřadu (SÚ) SR harmonizovaná inflace měřená jednotnou evropskou metodikou klesla na Slovensku v červnu letošního roku na nové historické minimum 0,7 % z květnových 1,1 %, což byla její předchozí rekordní úroveň.

„Nižší ceny potravin souvisí se sezónním poklesem cen zemědělských komodit, krizí a nižší poptávkou,“ dodala Valachyová. Dalším faktorem, který tlačí inflaci dolů, jsou výrazně nižší ceny ropy než před rokem. Zatímco loni v létě byly například ceny za barel lehké americké ropy WTI vyšší než 120 USD (83,28 eura), v současnosti jsou téměř o polovinu nižší na hranici 71 USD (49,27 eura) za barel. Levnější ropa následně ovlivňuje cenu plynu pro velko- i maloodběratele. „Velikost a načasování snížení cen energií jsou momentálně nejasné. Pokles cen plynu a tepla například o 4 % by ubral z harmonizované inflace 0,2 procentního bodu,“ konstatovala Valachyová.

V 2. polovině roku by si měla harmonizovaná inflace udržet nízkou úroveň, konkrétně 0,5 %. „Do prognóz jsme zakomponovali snížení cen plynu a tepla nejpozději od začátku příštího roku,“ dodala Valachyová.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články