Pátek, 27 ledna, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Pozor na znaménka!

Téměř každá z nás má na těle určité množství mateřských znamének. S některými se rodíme, jiné přibudou během života. Ne všechny znaménka jsou však nebezpečné. Častokrát je to právě opačně. Hrozivě vypadající znaménko ve tvaru „květáku“ bývá neškodné a znaménko které si sotva všimnete, může znamenat velkou hrozbu. Nepigmentované kožní výrůstky jsou spíše estetickým problémem a poměrně snadno se dají odstranit laserovou technikou bez následné jizvičky.

Nezanedbejte lékařskou prohlídku!

Sledovat třeba zejména ploché a tmavší znaménka a všímat si, zda nemění svoji velikost, tvar nebo zbarvení. Pozor i na ty, co vznikly po pětadvacítce. Jednou ročně, nejlépe koncem léta nebo začátkem podzimu, byste měli navštívit i kožního lékaře, který vaše znaménka odborně vyšetří. Pokud patříte mezi lidi s vrozeným onemocněním displastických nervů a velkým množstvím pigmentovaných znamének nebo se již ve vaší rodině vyskytla rakovina kůže, jste riziková osoba.

Když se mateřské znaménko mění na rakovinový nádor – melanom, může ztmavnout, ale i zcela vyblednout, nabývá asymetrický tvar, má rozmazané okraje, nepravidelné vyvýšení a v těžších případech dokonce krvácí. Tehdy nesmíte o návštěvě lékaře dlouho přemýšlet, protože vás to může stát i život. Když se melanom zpozoruje včas, dá se úspěšně odstranit. Pokud jste si po létě našli nové znaménko nebo se to staré nápadu změnilo, jděte k dermatologovi co nejdříve. V opačném případě hazardujete s vlastním zdravím.

Když lékař zjistí, že vaše znaménko je rizikové, doporučí vám jeho odstranění. Znaménko vám vyberou na chirurgii nebo na plastické chirurgii. Třeba jednat ihned, bez ohledu na roční období. Klidné znaménka je však nejlépe odstraňovat v zimě. Pokud je znaménko větších rozměrů a na viditelném místě, možná vám po jeho odstranění budou muset transplantovat kůži z jiné části těla.

Jaký je postup?

Celá procedura trvá asi deset minut a postup je následující: dezinfekce a znecitlivění oblasti v okolí znaménka lokálním anestetikem, odstranění znaménka, zašití ranky a případné zafixování. Na plastice dokážou ránu zašít tak, aby zůstala co nejmenší jizva. O týden vám stehy vyberou. Potřebujete pouze jeden den dovolené. Odstraněno znaménko putuje na histologii, abyste ujistili, že bylo vybráno celé a zda bylo opravdu zhoubné. Když se kompletně odstraní, jste považována za vyléčenou. Odstranění rizikového znaménka hradí zdravotní pojišťovna, no vyjmutí znaménka, které je jen estetickou překážkou, si musíte zaplatit. Chirurgický zákrok stojí přibližně tři sta korun.

Laserem je to jednodušší. Pomocí této techniky se znaménko milimetr po milimetru zbrousí. Na místě se vytvoří strup, pod ní je však nová kůže bez stopy po znaménku. Laserová metoda je bezbolestná, ale někdy možná pociťovat jemné pálení. Cena za odstranění znaménka se pohybuje okolo tisíc korun, záleží však zejména od jeho velikosti. Touto formou vám ale neodstraní pigmentované znaménka, protože ty se musí vybrat celé a poslat na histologický rozbor.

Zásady, které by měly dodržovat zejména rizikové osoby:

vyhýbat se pobytu na přímém slunci
důkladně se natírat krémem s vysokým ochranným faktorem
sledovat své znaménka, zda se nějakým způsobem nemění
alespoň jednou ročně absolvovat dermatologické vyšetření
Lékařské prohlídky opravdu netřeba podceňovat. Sama totiž těžko zjistíte, zda je vaše znaménko zhoubné. Rakovina kůže je jednou z nejzákeřnějších forem rakoviny, proto je lepší přijít k lékaři zbytečně než pozdě.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články