Pátek, 27 ledna, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Nejmenší eurominci čeká konec, legislativa je již připravena

Legislativa na eliminaci používání nejmenších euromincí je již podle Národní banky Slovenska připravena.

Centrální banka zrušení užívání nejmenších euromincí plně podporuje již nějaký čas a vnímá tento krok pozitivně. Legislativní proces je však v rukou ministerstva financí, následně vlády a parlamentu.

Podle guvernéra centrální banky Petra Kazimíra by začátek projektu mohl stihnout od 1. ledna. Šlo by o období duálního režimu, aby byl prostor pro přizpůsobení se podmínkám. A úplně naostro by to mohlo podle něj začít fungovat možná již od příštího léta.

„My se velmi těšíme, pokud tento projekt dostane zelenou. Protože to bude znamenat menší výdaje pro podnikatele, „konstatoval Kažimír. Hlavně v oblastech, které jsou i v současnosti nejvíce postiženy, například gastrosektor nebo ubytování.

Sorry, the video player failed to load. (Error Code: 101102)
Tedy tam, kde podnikatelé pracují s drobnými mincemi. Podle Kazimíra jde o náklady v milionech eur. Ty musí nyní podnikatelé vynakládat na zpracování mincí.

Změnou legislativy se ušetří náklady i Národní bance Slovenska. „Protože každý rok doobjednávat dorážku nových eurocentů,“ konstatoval Kažimír. Zároveň doplnil, že podle něj by tato změna neměla mít výrazný vliv na ceny zboží a služeb. „Pevně ​​věřím, že v této atmosféře pohybu cen to nebude mít žádný vliv, protože zde máme úplně jiné faktory na pohyb cen. Zaokrouhlování eurocentů by měl jen zanedbatelný vliv, „řekl Kažimír.

Zároveň si myslí, že i Slováci budou spokojeni s tím, že stále méně drobných centů jim bude těžit peněženky. Právě jedno a dvojcentovky tvoří podstatnou část euromincí v oběhu. Z celkového počtu euromincí v oběhu na Slovensku tvoří tyto nejmenší více než 60 procent. Jejich nominální hodnota však na všech euromincích v oběhu představuje jen pár procent.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články