Pátek, 27 ledna, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Hudba je všelék, ale pozor na uši!

Pokud mám pozdvižený náladu, pustím si reggae, když se ve mně čerti žení, poslechnout punk či rock. K romantickým chvílím zapnu sladké „Ploužáky“, na svatbách praská podlaha pod dusotem půlky. Uvědomuji si, že hudba je všelékem do každého počasí i na každou náladu. No bez sluchu a péče o uši by zavládla jen studené ticho a mrazivý pocit beznaděje …

Uši a léto – zákeřné nebezpečí
Během období krásného počasí se lékaři nejčastěji setkávají s diagnózami známými jako zánětlivé choroby uší, především záněty vnějších zvukovodů. Jasnou příčinou je pobyt ve vodě dlouhodobého charakteru, kdy dochází k mokvání kůže, zrušení její ochranného filtru a následné bakteriální infekci. Lidé trpící těmito záněty by měly koupání na plovárně či přírodních jezerech omezit na minimum. Následně na to je třeba myslet na dokonalé vyčištění uší, ale pouze jedním možným způsobem – NE násilí, nakolik zvýšeným prokrvením kůže a jejím poškozením při mechanické očistě, můžeme velmi rychle dostat „dárek“ v podobě nepříjemné infekce.

Potápění a hluk – postrach i pro uši
Je však doplnit – ne pro uši zdravé a ne při dlouhodobém provádění tohoto sportu. Obtíže nastávají v případě, kdy je zvukovod zúžený ušním mazem nebo se v něm nacházejí nějaké výrůstky. Kdo se pro tento sport rozhodne, měl by si ověřit svůj zdravotní stav a především fyzickou zdatnost. Trénovaný a vyspělý potápěč se přece nemůže srovnávat s jedinci trpícími chronickým zánětem středního ucha, závratěmi či amatéry, navíc s prasklým bubínkem. Kdo by řekl, že překážkou může být i zubní protéza a migréna.

Absolvovat všechny letní festivaly se také nevyplácí. Silný hluk a zvuk nám nepostihuje vnější, ale vnitřní část ucha. Poškození těchto bohatě cévní zásobených struktur může směřovat až k nahluchlosti.

Co dodat na závěr?
Snad jen to, že léto bez koupání, opalování či dovádění pod vodou si umí představit jen zarytý nepřítel vody. Příjemný relax a odpočinek prožívaný na pláži, koupališti či jezeře, je však třeba spojit s myšlením na nemalé množství rizik s tím spojených a následnými opatřeními, jak jim předcházet. Proto ještě jednou opakujeme: „Vždyť je to tak jednoduché!“

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články