Pátek, 17 května, 2024
- Komerční sdělení -aktuálně

Tmavé kruhy pod očima: Jak se jich zbavit a proč vlastně vznikají?

Co pomáhá proti tmavým kruhům pod očima? A proč se nám dělají?

Tmavé kruhy pod očima či otoky jsou výsledkem stresových situací, nedostatku spánku, ale také špatné výživy a zdravotních problémů. Co vám chce vaše pleť říct, když se objeví a jak nad nimi zvítězit?

Když se objeví tmavé kruhy pod očima, nikdy to není ze dne na den. Je do důsledek dlouhodobě nepříznivého stavu. Proto nemůžeme očekávat, že se jich zbavíme za pár hodin.

Podobně, jako v případě akné, i při tmavých kruzích musíme nejdříve zjistit, proč vůbec vznikly, upravit svůj životní styl, posílit psychiku, dopřát si více relaxu a možná i některých vitamínů a minerálů.

Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?
I když existují různé příčiny tmavých kruhů, nejběžnější je jednoduše nedostatek spánku. Když máte nekvalitní spánek nebo spíte málo, vaše pokožka je matnější a bledší – tmavé tkáně a krevní cévy pod pokožkou jsou viditelnější.

Existují také genetické dispozice, které se projevují zejména při stárnutí. S přibývajícím věkem klesá tvorba kolagenu a elastinu (jsou zodpovědné za pružnost pokožky), a tedy jemná pokožka kolem očí vypadá unaveně i když spíte dostatečně dlouho.

hyperpigmentace
Další příčinou tmavých kruhů a váčků pod očima je hyperpigmentace. Obvykle je výsledkem všech tří zmíněných faktorů – nedostatek spánku, genetika a věk a přidávají se další: poškození sluncem a kouření.

Tmavé kruhy tedy mohou být způsobeny hyperpigmentaci, jejíž dopomůže sluneční záření. Pigmentové buňky se přesunou na povrch kůže a produkují přebytek melaninu. Někdy je však hyperpigmentace zapříčiněna zánětem, hormonálním stresem nebo poraněními kůže.

Monitory, displeje a smartphony
Spočítali jste si upřímně, kolik hodin trávíte denně díváním do monitoru či displejů? V dnešním světě a při častější práci z domu jsou tmavé kruhy pod očima stále běžnější.

Čím více času strávíte před obrazovkou, tím větší škody způsobujete očím – specialisté na zrak vám to potvrdí. Výsledkem je, že krevní cévy pod očima se zvětšují a vytvářejí tmavé kruhy.

dietní faktory
Hlavním stravovacím faktorem, který vede k tmavým kruhům pod očima je nedostatek železa – je to známka toho, že do tkání se nedostává dostatek kyslíku.

Na tmavých kruzích se mohou podílet i potravinové intolerance a alergie, protože způsobují zánět pod očima.

Jak se vyhnout tmavým kruhům?
Jelikož jedním z hlavních faktorů, proč vznikají tmavé kruhy a váčky pod očima je nedostatek spánku, nejdříve popracujte na relaxaci. Víte o tom, že už jedna hodina špatného spánku má negativní vliv na pokožku a vede k tmavým kruhům a oteklým očím?

Optimum je sedm až devět hodin nočního spánku. Pokud máte problém usnout nebo trpíte přerušovaným spánkem, existuje mnoho pomůcek, které zahrnují základní změny životního stylu, jako například úprava spánkové prostředí či užívání melatoninu.

Problémy se spánkem však mohou vyvolat i vážnější zdravotní fyzické či psychické problémy, které je třeba řešit s lékařem. Dlouhodobý nedostatek spánku ohrožuje celkové zdraví a zvyšuje riziko několika vážných onemocnění.

Strava proti tmavým kruhům pod očima
Jezte vyváženou stravu bohatou na vitamíny. Vhodná je protizánětlivá strava plná čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků, bílkovin a zdravých tuků.

Proti tmavým kruhům výborně fungují rajčata, protože obsahují silný antioxidant – lykopen. I zelený čaj má velké zdravotní výhody. Bobule, pomeranče, paprika a listová zelená zelenina jsou také fantastickými potravinami na potlačení kruhů pod očima, protože mají vysoký obsah vitamínu C a A.

Neméně důležitá je hydratace. Kromě dostatečného pitného režimu, který představuje přibližně 2,5 litru vody denně, je skvělým pomocníkem proti kruhům pod očima, zvlhčování i zvenčí. Na unavené oči zabírá lokální aplikace studené vody nebo ledu.

Pozor na kávu a víno
Jestliže pijete denně více než tři šálky kávy denně, i to může přispět k tmavým kruhům pod očima. Při větších dávkách kofeinu se totiž uvolní adrenalin a tělo se dostane do stavu, kdy si myslí, že je v nebezpečí. Krevní cévy v kůži se zúží a kruhy pod očima tmavnou.

Podobně je to i s vínem. Pohár vína je zcela v pořádku, ale dva nebo více nápojů zapíná systémy, které zatěžují krevní oběh.

Toužíte po krásné pleti? Zkuste tyto rady:

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články