Pátek, 27 ledna, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Investoři jsou zejména střední a starší ročníky

Slováci ve středním a starším věku investují v průměru 70 až 80 eur měsíčně, mladí do 35 let přibližně 40 eur za měsíc.
Slováci ve středním a starším věku investují v průměru 70 až 80 eur měsíčně, mladí do 35 let přibližně 40 eur za měsíc. Vyplývá to z údajů společnosti UNIVERSAL makléřský dům. Průměrná částka, kterou Slováci starší než 35 let dávají do podílových fondů, je 5000 eur jako jednorázovou investici. U mladších jde o částku kolem 1000 eur.

Ačkoliv střední a starší ročníky investují více, podle odborného garanta společnosti Marka Sokola mladí stále nemusí ztratit výhody. „Stačí jim investovat i nižší pravidelnou částku po dobu 30 až 40 let oproti takovému investorovi, kterému zbývá do důchodu například 10 let,“ vysvětlil.

Před pěti až deseti lety nebylo běžné, že lidé investovali. Pokud i investovali, peníze vkládali do dluhopisů než do akcií či akciových podílových fondů. Dluhopisy sice dosahovaly jisté výnosy, ale podle Sokola ne na takové úrovni jako rizikovější akcie. Starší lidé proto nemají naspořených dostatek peněz, například jako doplněk k státnímu důchodu.

I lidé, kteří mají své úspory na běžných či spořicích účtech si už podle něj začínají uvědomovat důležitost investování. K investicím dopomohla lidem i koronakríza. „Lidé se více obávají ztráty zaměstnání či jiných nepříjemných situací spojených s výpadkem příjmu,“ pokračoval Sokol. Důležité také je, aby člověk při investování nenaletěl spekulantům, nebo aby nešel do riskantní investice.

„V první řadě je třeba zajímat o základní informace o emitentovi dluhopisů, respektive o dané společnosti. A to hlavně, jak je zajištěno vyplacení dluhopisu. Stejně důležité je sledovat i reálnost poskytnutého úroku. Pokud je společnost ochotna vyplatit příliš vysoký úrok, museli by být její projekty ještě výnosnější, což ve většině případů není realizovatelné, „upozornil Sokol.

Běžnému investorovi doporučuje investovat do podílových fondů, kde se rozšiřuje portfolio a diverzifikuje riziko. Většina lidí, i vzhledem k tomu, že se nevyzná v problematice, využívá při zakládání investičního portfolia finančních zprostředkovatelů. Právě kvalitní zprostředkovatel nezávislý od finančních institucí se snaží nejdříve na základě poskytnutých informací posoudit komplexní situaci klienta a zjistit jeho investiční povahu.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články